pühapäev, 6. veebruar 2011

Javier Marias "Kirjapandud elud" (Loomingu Raamatukogu 2010/38-40)

LR-u 2010. aasta viimane väljaanne on kui maiuspala kirjandus(aja)loo sõpradele. Juttu on tuntud kirjanikest, poeetidest ja teistest suleseppadest. Ainuke erinevus tavalisest kirjandusteooria või -loo žanrist seisneb selles, et lood on kirja pandud tavapärasest erineva nurga alt. Nimelt, autor on otsinud üles ning valinud välja just selle, mida laiem publik ei pruugi autoritest teada.
Kõik väljaandes käsitletud kirjanikud on erilised ja mõningad ka ekstsentrilised - kellel on kummalised fantaasiad, kellel on õõvastav suhe sisemise minaga, kellel on veidrad foobiad. Väga muhe lugemine. Viimases peatükis tutvustab autor ka oma postkaartide kollektsiooni; ta kogub kirjanike portreedega kaarte. Pildirida on Marias täiendanud aruteluga fotol olevate isikute pooside tagamaadest.
Nagu leidis Giuseppe Tomasi di Lampedusa (lk 31), tuleks tunda sügavat huvi kirjanike elude vastu, sest kirjanike eludes ja neis peituvates salajastes episoodides on peidus teoste võti. Järjepidevalt asja vastu huvi tundes võib mõnel juhul hakata nägema seoseid autori eluloo ja tema teoste vahel, kuid seda ei saa lugeda siiski reegliks.
Seda teost võiks lugeda pigem kirjandusloo huvilised. Need on küll kirjapandud elud, kuid nende mõistmiseks peaks siiski teadma kelle elud need on.
Hindeks 4.
PS: Olen täheldanud, et ma olen väga entusiastlik hindaja ning lasen end kergesti mõjutada ainult positiivsest ja jätan kõrvale negatiivse. Edaspidi püüan end parandada ning lugemist karmimalt hinnata.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar