laupäev, 30. aprill 2011

Charlotte Brontë "Jane Eyre" (Kirjastus "Eesti Raamat", Tallinn 1981)

Kõik kellega ma olen "Jane Eyre'st" rääkinud ja kes on seda lugenud, on öelnud, et see on raamat, mida nad loevad uuesti ja uuesti ja uuesti. Ma loen ka seda varsti uuesti. See on nii ilus lihtsalt. Nii siiras, reaalne, karm ja ilus. Pole ammu juhtunud sellist asja, et ma olen mingi raamatu pärast öösel kella poole neljani üleval istunud, pisaraid poetanud, üritanud ennast maha rahustada ning seejärel lehte pööranud ja edasi lugenud.
Jane. Jane, Jane, Jane... Kui ma peaksin joonestama sirge, kus ühes otsas on ülivooruslik ja põhimõttekindel kirjanduslik karakter, siis oleks seal kindlasti Jane, ja teises otsas täieliku vastandina kükitaks Scarlett O'Hara. Jane Eyre on nii printsipiaalne, et isegi kui ta süda verest tühjaks tilgub, ei muuda see tema põhimõtteid ning ta jääb tõsiseks märtriks. Just, "märter" on see sõna, mida Jane'i kohta kasutada. Ma mõtlen, et ise sellises olukorras... annaksin ma kiusatusele kohe kiiresti järgi. Jane aga kannatab nii enda ning veel enamgi teiste heaolu nimel. Oma isiklikud huvid ja tunded jätab ta kõrvale...
Ja Mr. Rochester - sõnaosav mees, peaks ütlema. Ja see, kui väga ta Jane'i armastab, on hämmastav. Armastab nii palju, et on hirmus valus. Ilus lugu.
Arvestades romaani tegevusaega (19. sajand), mis oli naise kui inimese jaoks ikka väga pime aeg, on hämmastav, kui julged seisukohti autor võtab. Ilmselgelt on tegemist ühe teerajajaga naiste õiguste ja võrdõiguslikkuse eest võitlemises. Kui julge ja avameelne on Jane võrreldes tolleaegse tavalise naisega!
Lõpuks veel seda, et juba teist korda olen ma sunnitud raamatut seostama mingi filmiga. Näiteks tuletasin youtube'i abil natuke seda 1983.a. "Jane Eyre'i" meelde. Kuidas see loor kisti puruks jne. Ja siis käisin südame sunnil kinos ka 2011.a. "Jane Eyre'i" vaatamas. Jane'i osatäitja Mia Wasikowska oli ideaalne selle rolli jaoks. Samas kui ma mõtlen Mr. Rochester, siis tuleb silme ette Colin Firth. Kindlasti on ka inimesi, kes näevad Mr. Rochester'i ja Timothy Dalton'i vahel võrdusmärki.
Raamatu hindeks 5 igatahes (isegi väikese plussiga)! 2011.a. filmile 3+ ja näitlejatele 4. Soovitan tüdrukutele. Poisid lugegu siis, kui tahavad eriti kursis olla kirjandusega või kui on õrnahingelised või romantiliselt meelestatud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar