esmaspäev, 17. oktoober 2011

Wayne Bartlett, Flavia Idriceanu „Verelegendid. Vampiir ajaloos ja müüdis.“ (Kirjastus Olion, Tallinn 2006)

Sattusin selle raamatu peale raamatupoe soodusriiulil ja olin kohe väga elevil sellise pärli omandamisest, suur vampiirifanaatik nagu ma olen. Tegu on (nagu nimi ütleb) vampiiridest rääkiva poolteadusliku uurimusega, mis otsib kirjanduses ja filmikunstis laialt levinud vampirismi juuri. Autorid analüüsivad erinevaid allikaid, sealhulgas (kuid mitte ainult) Vana-Rooma ja -Kreeka müüte, 18. ja 19. sajandi proosat ja luulet, ajalooürikuid (mis kajastavad erinevaid vampiirirünnakuid ja nõiaprotsesse), kohtuprotsesside materjale, 20. sajandi filmikunsti jne.
Kes on muidu vampiirihuviline, sellele on see paras lugemine; kes ei ole, sellel pole mõtet seda ehk sirvidagi. Kuna tegemist on ikkagi päris korraliku uurimusega ja väikestviisi teadustööga, on teksti raske lugeda. Üks fakt ajab teist taga. Hoolega on analüüsitud erinevate kirjandusteoste juuri ja pärinemist erinevatest allikatest, samuti teoste vastastikusi mõjutusi.Kohati kipuvad autorid ennast ka kordama. Kuid tõlk on igatahes tubli töö teinud ja see suhteliselt raske tekst on eesti keeles järgitav.
Mis ma siis sain selle lugemisest? Esiteks, sain teada, et kust, mis ja miks on teatud vampiirid ühtemoodi ja teised teistmoodi, millised on nende eeskujud ja kuidas on omavahel põimunud vampiirid, maagid, nõiad, paganlus ja ristiusk. Autorid on suurepäraselt analüüsinud Bram Stoker'i "Dracula" ainestikku ja sümboleid. Kui ma varsti seda lugema hakkan (jah, ma ei ole seda lugenud - häbi, häbi!), on mul seda kindlasti kergem mõista ja konteksti siduda. Kuid "Dracula" ei ole ainus süvitsi analüüsitud teos.
Nagu öeldud - lugegu seda see, kellele meeldib vapiirikirjandus. Näiteks Siiri, sina võiksid seda küll lugeda. Hindeks panen tubli 3.

1 kommentaar:

  1. Sinu postitusega tuli mul kerge sähvatus sellest, et ei ole ammu midagi lugenud... Ma arvan, et see raamat läheb mu "kunagi loen kindlasti" nimekirja.

    VastaKustuta