laupäev, 29. september 2012

Nancy Huston „Murrangujooned“ (Loomingu Raamatukogu 2012/24-27)

Ei oskagi kohe kuidagi alustada. Oli küll... aga päris ei kõnetanud mind. Lühidalt: vaatluse all neli põlvkonda ühe pere lapsi - kõik samas eas, aga erinevas ajastus - 2004, 1982, 1962, 1944. Laste elude kaudu on sissepõimitud omaaja poliitika, skandaalid, maailma muutnud sündmused. Lapsed on üksteisest väga erinevad ja seetõttu ka nende suhe maailma erinev. 
Miks "Murrangujooned"? Võib-olla sellepärast, et iga lapse/inimese elus jõuab kätte aeg, kus reaalsus teda tabab ja paneb saatuslike valikute ette; valikute tegemisel ei ole aga kahjuks sellel konkreetsel indiviidil mingit sõnaõigust (see sai küll pateetiline, aga nii on).
Kuna olin lugemise ajal natuke tõbine (vabandused, vabadandused), siis võib-olla ei tajunud suuremat pilti teksti taga ega näinud nähtamatut (mis oleks andnud vajalikku särtsu). Teose teemaks ka juudi- ja Teise maailmasõja küsimused, genotsiid, välimuse järgi hindamine. Kui autorit see teema kriibib, siis ilmselt tuleb sellega maha saada; ise ma enam sel teemal lugeda ei taha.
Soovitada... kellele meeldib ajalugu, romaan annab omapärase vaate. Hinne 3.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar