laupäev, 12. jaanuar 2013

August Strindberg "Punane tuba" (Kirjastus "Eesti Raamat, 1972)

Tegu on ühe huvitava rootsi kirjanikuga. Ta loomingut on palju ning see on mitmekesine, tema muutumine ja arenemine peaks kajastuma ka ta teostes.

See, mida mina lugesin, oli tema nö läbilöögiraamat, millega ta saavutas edasise kuulsuse. Tutvudes tema biograafiaga, on näha, et tema realistlik stiil tuleneb paljuski tema enda elukogemusest. Motiivid tema enda senise eluga ning raamatu süžeega on nähtavad.

Tegemist siis Rootsis oleva kunstiinimeste ja ametnike ning kapitalistide elukäikude kirjeldusega. See, kuidas nooruse rumalusest hakatakse kirjanikuks, millised seigad ja joomised ning naised sellega kaasnevad ning kuidas see siis edasi läheb. Otsest ja ühte peategelast raamatus minu jaoks ei olnud, see oli eluviisi ja protsesside kirjeldus pigem. Üllatuslikult oli see tehtud õnneliku lõpuga (st kes surnud ei olnud, oli kas abielus või edukas või mõlemat), kuid eks see ole ka mõistetav läbi selle, et Strindbergi hilisem looming oli rohkem naistevihkajalikum ning depressiivne. Noor ja rumal, lootust täis, on selle raamatu lõpunoot siiski lootustandev ja positiivne.

Katked enesetapja hüvastijätukirjast:
Ma ei pane seda tegu toime mitte meeleheitest, sest mõtlev inimene ei heida kunagi meelt, vaid üsna rahuliku südamega. 
/---/
Et ennast sellest talumatust olukorrast päästa ja selgust ning rahu saada, lähen ma nüüd teadmatusele vastu. Teie, kes te mu laipa näete - näen ma surmas õnnetu välja?

Ning veel üks muige näole toov mõte raamatust:
Käivad kõvad jutud, et maakondade arvu suurendatakse neljakümne kaheksale, sest on leitud, et ametiredelil kõrgemale jõudmiseks on nüüdsel ajal ministrikarjäär kõige otsem tee, eriti kuna selleks isegi rahvakooliõpetaja kutset ei ole vaja. Ma rääkisin hiljuti ühe oma koolivennaga, kes on juba endine minister, ning ta väitis, et palju kergem oli minister kui büroosekretär olla. 

Hea lugemine, värskendav stiil. 3++

P.S. "Punane tuba" on asutus, kus seltskond kogunes, sõi-jõi ja arutas maailma asju.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar