neljapäev, 25. aprill 2013

Elizabeth Gilbert "Söö, palveta, armasta. Ühe naise püüdlemine kõige poole Itaalias, Indias ja Indoneesias" (kirjastus Varrak, Tallinn 2010)

Taaskord pean alustama mõttega, et inimesed on erinevad, maailmas on palju inimesi ja on hea, et me nii erinevad oleme. Antud juhul pean seda klišeed rõhutama, sest suhtumine kõnealusesse teosesse on mitmekesine ja värvikas. Aga ei ole mõtet kohe kritiseerida, eksju; eriti veel kui ei ole ise lugenud. Ega ole mõtet sellest lausest ka järeldusi teha, kui ei ole sissekannet lõpuni lugenud.
Nagu kõik, kes on kursis mainstream'iga, peaksid juba teadma, et romaani peategelane on autor ise. Mingi hetk oli tal selline tunne nagu Florence'il selles laulus ja ta otsustab, et aitab, hakkan nüüd ennast ostima, kui hästi läheb, siis leian ka, kuigi tegelikult väga tahaks leida. Kuna tegemist on ikkagi Ameerika looga, siis ta saab oma raamatu idee ette maha müüa (raamat sellest, kuidas ta ennast otsima hakkab) ja saab seeläbi ka rahalised vahendid enese leidmiseks. Rännak südamesse toimub läbi kolme kultuuri (väike vihje pealkirjas). Leiab ta oma teel üht, teist ja kolmandat. Arvan, et ei ole eriline spoiler kui ma ära ütlen, et toimub ka eneseleidmine. 
Mis siis oli head, mis halba... Taaskord - inimesed on erinevad. Mu ema luges seda raamatut kaks korda ja oli ning on sillas. Mina lugesin üks kord ja not so sillas. Muidugi, lugemine on nauditav, stiil on tore, eeltöö ja tausta uurimine on tehtud hästi, lugu on ilus jne. Aga selle mõjumine, et see tekitaks lugejas seda krõmpsu, mida vaja, see eeldab teatud elulist murdepunkti. Minu jaoks ei ole see veel saabunud (või on juba möödas... mine sa tea). Nii et raamat on hea, aga mitte minu jaoks.
Tõlkija on kõva töö teinud, toimetaja ka (mõned konarused on sisse jäänud, aga ei ole häda; keda see lause struktuur ikka kotib - vaadake või sedasama sissekannet :D). Selles osas pole midagi nuriseda.
Hinne 3. Mitte minule, aga kui teil on mõni kesk- (või mis iganes muu) -eakriisis vaevlev lähedane, siis las ta loeb. Ehk saab abi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar