pühapäev, 16. juuni 2013

Carlos Castaneda "Don Juani õpetused" (Kirjastus Pegasus, 2010)

Tegemist on esimesega Castaneda raamatutest. Lühikokkuvõte - ei ole päris selge, kas Castaneda raamatud on puhtalt antropoloogilised või on tegemist väljamõeldisega. Igatahes sai tema kirjutistest alguse omaette koolkond ning raamatud käsitlevad seda, kuidas Carlos Castaneda antropoloogiaüliõpilasena hakkab don Juani õpipoisiks, õppides nõia käest seda, kuidas maagiat kasutada ning oma arusaamu laiendada. Don Juan on yaqui indiaanlane Sonorast, Mehhikost, vana mees, kes on ise nõiaks õppinud oma õpetaja käe all. Ning don Juan hakkas oma teadmisi edasi andma Carlosele, tehes temast oma õpipoisi.

Raamat üldiselt käsitleb seda, kuidas don Juan kasutab peyote't, seeni, okasõuna ja muid hallutsinogeenseid aineid, et täiesti teistsuguse reaalsusega kokku puutuda. Ülevaade sellest, kuidas taimi valmistada ette tarbimiseks, millised rituaalid mingite trippidega koos käivad jne. Üks oluline asi, mis raamatust välja jookseb, on see, et drooge esmakordselt tehes peaks olema juures inimene, kes sind selles oskab juhtida ning abistada, et kogemus oleks nauditav.

Mõte, mis raamatust läbi jooksis veel, oli see, et teadmistega inimene on see, kes on võitnud oma neli loomulikku vaenlast - hirmu, selguse, jõu ning vanaduse. Just sellises järjekorras tuleb neid võita ning kui sa kaotad ühele neist, siis oled lõplikult oma vaenlasele alla jäänud ning ei saa kunagi oma vaenlasest enam jagu. Esimese raamatu lõpus Carlos jõuab järeldusele, et tema hirm õpipoisiks olemise ajal pakutud kogemuste ees on liiga suur, et tegelikult oma õpipoisiajaga lõpuni minna.

Iseenesest on raamat droogidest ja trippimisest, väga midagi enamat seal igatahes minu jaoks ei olnud. Ning isegi kui tegemist ei ole fiktsiooniga vaid on tõsieluliste kogemuste kirjapanemisega, siis kellegi tripi-mõtete lugemine ei ole niivõrd paeluv, et teisedki raamatud üles otsida ning läbi lugeda Castanedalt. 2+.

2 kommentaari:

  1. antropoloogilised ja antropoloogia :)

    VastaKustuta
  2. Jah, see on see, kui Bloggeris ei ole eesti keele õigekirja kontrolli automaatselt sees. Nüüd kirjavead korras.

    VastaKustuta