pühapäev, 7. juuli 2013

Éva Janikovszky "Minuga juhtub alati midagi" (Kirjastus Tiritamm 2003)

Üks lapsepõlve lemmikraamatuid (muidugi eelmine trükk), mis kahjuks sai tükkideks loetud ja on nüüdseks teadmata kadunud. Otsisin eelmisel aastal kõik võimalikud ja võimatud kohad läbi, aga ei midagi. Nii et kui mõni tuttav nägu peaks kusagil antikvariaadis mõnda Éva Janikovszky raamatut nägema, siis ma oleksin selle üle äärmiselt rõõmus.
Lähemalt kõnealusest jutustusest. Peategelane on väike ja kraps, esimesse klassi minev poiss ja kõrvaltegelased on tema pereliikmed: teismeline õde, nukrameelsusele kalduv isa, veidi eluvõõras ema ning asjalik ja alati tegutsemiseks valmis taksikoer. Jutustuse jooksul tuleb poisil ette igasuguseid juhtumeid, mida ta ei taha tekitada pahandusena, kuid mis kuidagi ikka lähevad hapuks kätte. Kõik on jube naljakas; kusjuures seda tüüpi nalajakas, et suured ja väiksed naeravad erinevate kohtade peale. 
Näiteks naersin mürinal lk 17 teksti ja pildi kombinatsiooni peale. Lk 17: "Ema aga rõõmustab sellepärast, et tädi Juliska viib meid laadale ja seni saab tema rahulikult keeta oma lihtsat lõunat, mis tõesti kohe valmis saab." Juures on pilt kus ema ajab köögilaua all kanu taga ning laual on juba üks surnud kana jaigasugused uhmrid ning muud riistad. Nii et László Réberi joonistused on ka vägevad!
Lugeda võivad nii suured kui väiksed, kõige parem kui suured loeksid väikestele. Hinne 5.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar