pühapäev, 8. detsember 2013

Mihhail Bulgakov "Saatanlik lugu. Saatuslikud munad. Koera süda." (Kirjastus Tänapäev, 2011)

Kõnealune kogumik koosneb kolmest vahvast loost. Allpool igale loole oma jupike teksti. Kuna lugesin seda ca 3 kuud tagasi, siis pikka ega asjalikku juttu ei tule.
Saatanlik lugu - Jutt sellest, kuidas kaksikud hukutasid asjaajaja
Kvaliteetne absurdne jada. Üks rumal sündmus viib teise veel rumalamani, ühele õudusele järgneb teine. Nalja saab korralikult, lausa kahju hakkab sellest seltsimees Korotkov'ist. Kohati võtab lugu vaimusilmas humoorika tummfilmi vormi - edasi-tagasi siblimine. Eriti totter on, et tegelaste jaoks on mõned idiootsed olukorrad normaalsed.
Saatuslikud munad
Lugu sellest, mis juhtub kui kanad väljasurevad, toimub väike eksitus munade osas ning kui inkubaator töötab liiga intensiivselt. Kohati päris võigas lugu. Igatahes on teaduslikud katsetused ohtlikud.
Maitseks lk 48: "Need olid ka viimased hüvastijätusõnad vaesele tuttpeale. Ta kukkus äkki külili, kündis nokaga abitult tolmu ja ajas silmad pahupidi. Siis keeras ta end selili, tõstis mõlemad jalad taeva poole ja jäi liikumatult lamama."
Koera süda
Inimene on loom, aga loom ei ole inimene. Kui loomast saaks inimene, siis oleks temast küll kasu äärmuslikele poliitaktivistidele, kuid tõeliselt osavõtlik ja tulutoov ühiskonnaliige ei oleks ta mingil juhul. Ja taas tuleb välja, et teaduskatsetega tuleb ettevaatlik olla.
Ühise nimetajana: ühiskonnakriitilisus ja bürokraatia naeruvääristamine. Kahju, et ma kohe midagi kirja ei pannud, sest see oli tõesti hea lugemine. Hirnusin ennast korduvalt herneks. Hinne 5.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar