esmaspäev, 8. september 2014

Terry Pratchett "Making Money" (Corgi books, 2014)

Kui tahta lugeda midagi kerget, vaimukat ja tempokat, siis on Pratchett üldiselt kindla peale minek. Tõepoolest, "Making money" andis paraja pilkava ülevaate sellest, kui raske on kullastandardi pealt üle minna tänapäevasele valuutasüsteemile, kus raha tagatiseks on raha väljalaskja linna (antud juhul siis Ankh-Morporki) maine ja usaldusväärsus (ehk siis kuidas inimeste mõttemaailmasid muuta). Siiski jäi raamat kuidagi hambutuks ja tuimaks.

Jah, omajagu oli raamatus türanni ja diktaatorit Vetinarit, kes tegelikult poliitiliselt ülimalt teadlik ja linna üldist heaolu silmas pidav heatahtlik valitseja. Tema tegelast puudutavaid kohti oli nauding lugeda. Leidus ka üks Igor, natuke komandör Vimes'i, paar võlurit, klouni, libahunti ja vampiiri. Ning muidugi golemid. Kogu selle kirju seltskonnaga pidi siis žongleerima paras kelm ja pettur Lipwig, endine postimaja juht, tulevane rahareformi läbiviija ja keskpanga juht. Lugu keerlebki siis selle ümber, kuidas linnal on raha vaja ja Vetinari suunamisel peaks Lipwig suutma panka juhtides vajalikud ressursid linnale võimaldada.

Nagu öeldud, lugemine läheb kiirelt ja muigemomente on, kuid mitte nii palju või mitte nii tabavaid, kui varasemates Pratchett'ites. Seega isiklikult seda ei soovitaks esimeseks Pratchetti raamatuks, mida lugeda, kuid kui olla juba ta loominguga tuttav, siis ajaviitena täitsa sobib. Lihtsalt ei tasu sealt erilist elamust oodata. 3-

1 kommentaar: